Aktualności

06 maja 2014 15:29 | Aktualności

I Rajd Katyński w PSP Bierwce

„Szlakiem Katyńskich Dębów Pamięci w gminie Jedlińsk”

    Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w naszej szkole  miały wyjątkowy charakter – odbył się rajd rowerowy, w którym uczestniczyli uczniowie najstarszych klas pod opieką wychowawczyni klasy VI pani Anny Wilczyńskiej i nauczycielki historii pani Bożeny Zbrożyny. Chcemy zapoczątkować nową szkolną tradycję Rajdów Katyńskich do kolejnych szkół w naszej gminie,  aby poznać tragiczne losy bohaterów z Listy Katyńskiej, którym poświęcono Dęby Pamięci w poszczególnych placówkach. Jednocześnie uczniowie naszej szkoły będą prezentowali postać por. Mariana Szachowicza – naszego bohatera.

    I Rajd Katyński na trasie Bierwce – Wierzchowiny odbył się  28 kwietnia – w 74 rocznicę śmierci Mariana Szachowicza – zamordowanego strzałem w tył głowy przez Rosjan w dniu 27.04.1940r.  w Katyniu. W ZSP w Wierzchowinach zostaliśmy przyjęci przez uczniów kl. II i III gimnazjum wraz z ich nauczycielką historii panią Elżbietą Bińkowską. Krótki montaż wierszy i listów oficerów do rodzin pisanych z obozów w Kozielsku , Ostaszkowie, Starobielsku  wprowadził nas w nastrój pełen powagi i zadumy. Następnie stanęliśmy pod kamieniem Katyńskim, gdzie poznaliśmy  bohatera szkoły w Wierzchowinach porucznika Edwarda Arnekkerazamordowanego w Charkowie w kwietniu 1940r. oraz przekazaliśmy ulotkę informującą o por. Marianie Szachowiczu.

    W naszej gminie posadzonych zostało osiem Dębów Pamięci w ramach projektu edukacyjnego „Katyń … ocalić od zapomnienia”. W naszych planach jest odwiedzenie wszystkich szkół i bliższe poznanie ich bohaterów,  a są to:

Podporucznik Marian Szachowicz – szkoła w Bierwcach

Porucznik Zygmunt Szachowicz(brat Mariana) - PSP Ludwików

Major Tadeusz Porembiński – PG w Jedlińsku

Kapitan Kazimierz Szlezinger – PSP w Jedlińsku

Podporucznik Edward Arnekker – ZSP w Wierzchwinach

Podporucznik Mieczysław Zajdenman – ZSP we Wsoli

Starszy Posterunkowy Policji Państwowej Stanisław Piziorski – PSP Stare Zawady

Starszy Posterunkowy Policji Państwowej Bronisław  Oleszkiewicz - PSP w Jedlance

 

    Jesteśmy przekonani, że taka czynna forma upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej pozwoli naszym uczniom w sposób bardziej emocjonalny przybliżyć sobie wiedzę o tej tragicznej karcie naszej najnowszej historii.

    Dziękujemy Dyrekcji ZSP w Wierzchowinach pani Dorocie Dobosz oraz historyczce tej szkoły pani Elżbiecie Bińkowskiej za ciepłe przyjęcie i przygotowanie naszego spotkania.

    Mamy nadzieję, że dla uczniów  obu szkół była to żywa  lekcja historii, która pozwoliła  im na chwilę patriotycznego wzruszenia.

Anna Wilczyńska, Bożena Zbrożyna

Przeczytano: 2171 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: